Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. balandžio 25 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

Europos Komisija paskelbė pirmąjį kvietimą bendrovėms bendrai pirkti dujas

ES energijos pirkimo platforma. Europos Komisija paskelbė pirmąjį kvietimą bendrovėms bendrai pirkti dujas

Dujų vamzdynai

Šiandien Europos Komisija pradeda pirmąjį tokio pobūdžio procesą, kad Europos bendrovės per mechanizmą „AggregateEU“ užregistruotų savo dujų pirkimo poreikius ir pasirengtų bendram dujų pirkimui ES lygmeniu.

Tai svarbus ES pasirengimo kitai žiemai etapas, per kurį koordinuotai ir laiku bus pripildomos dujų saugyklos, pasinaudojant kolektyvine įtaka rinkoje ir derantis dėl geresnių kainų su tarptautiniais tiekėjais.

Už institucijų ryšius ir perspektyvas atsakingas Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Marošas Šefčovičius sakė: „Šiandien žengtas svarbus žingsnis siekiant bendrą dujų pirkimą ES lygmeniu paversti realybe. Energetikos krizė parodė, kad ES veikia geriau, kai veikia vieningai ir solidariai. Leisdamas ES bendrovėms telkti dujų paklausą, „AgregateEU“ padės pasinaudoti Sąjungos ekonominiu svoriu ir užsitikrinti pakankamą dujų kiekį mūsų saugyklose, kad galėtume saugiai gyventi kitą žiemą. Taip pat svarbu padėti atkurti visus ES energijai imlios pramonės gamybos pajėgumus, sprendžiant aukštų energijos kainų problemą, nes tai labai padeda didinti mūsų bendrą konkurencingumą.“

Registruotos bendrovės turi vieną savaitę – iki gegužės 2 d. – atsiliepti į šį pirmąjį kvietimą telkti paklausą. Kai bus pateikti atskirų bendrovių prašymai, reikalaujami kiekiai bus susumuoti ir bus paskelbtas konkursas pasaulinėje rinkoje.

Kai panaudojant mechanizmą „AggregateEU“ kolektyvinė Europos paklausa bus suderinta su tarptautinių dujų tiekėjų pasiūlymais, dalyvaujančios bendrovės pradės derybas su tiekėjais dėl dujų pirkimo ir tiekimo sutarčių sąlygų. Europos Komisija derybose nedalyvaus. Tikimasi, kad pirmosios pirkimo sutartys bus sudarytos iki vasaros.

Kitus 12 mėnesių konkursai bus rengiami reguliariai, kas du mėnesius. Bendrovės vis dar turi galimybę prisijungti prie mechanizmo „AggregateEU“. Iki šiol užsiregistravo 76 bendrovės, o kitos šiuo metu registruojasi. Be to, 11 bendrovių yra pasirengusios teikti paslaugas kaip pagrindinis pirkėjas arba atstovas.

Valstybės narės įsipareigojo į paklausos telkimo procesą įtraukti ne mažiau kaip 15 proc. savo nacionalinių dujų laikymo tikslų, t. y. apie 13,5 mlrd. kubinių metrų dujų per metus.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai

Klausimai ir atsakymai

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. balandžio 25 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje