Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. liepos 13 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 3 min

Europos Komisija paskelbė ES pirmavimo Web 4.0 ir virtualiųjų pasaulių srityje strategiją

Europos Komisija priėmė naują ketvirtosios kartos saityno (Web 4.0) ir virtualiųjų pasaulių strategiją, padėsiančią organizuoti būsimas technologines permainas. 

Asociatyvinė skaitmenizacijos nuotrauka

Liepos 11 d. Europos Komisija priėmė naują ketvirtosios kartos saityno (Web 4.0) ir virtualiųjų pasaulių strategiją, padėsiančią organizuoti būsimas technologines permainas ir ES piliečiams, įmonėms ir viešojo administravimo įstaigoms užtikrinsiančią atvirą, saugią, patikimą, teisingą ir įtraukią skaitmeninę aplinką.

Internetas kinta nepaprastai greitai.  Jei trečiosios kartos interneto saitynas pasižymi atvirumu, decentralizacija ir visišku naudotojų įgalinimu, tai naujos, ketvirtosios kartos saitynas (Web 4.0) leis integruoti skaitmeninius ir realius objektus bei aplinkas ir sudarys sąlygas žmonėms sąveikauti su mašinomis.

Kovo mėn. paskelbtoje ES ekonomikos perspektyvoje po 2030 m. pabrėžiama, kad vienas iš pagrindinių ES ekonomikos veiksnių bus skaitmenizacija, o ketvirtosios kartos saitynas taps esmine technologine permaina, atnešianti nejuntamai integruotą, išmanų ir imersinį pasaulį. Numatoma, kad pasaulinės virtualiųjų pasaulių rinkos dydis augs nuo 27 mlrd. EUR 2022 m. iki daugiau kaip 800 mlrd. EUR 2030 m.

Virtualieji pasauliai keis žmonių bendrabūvį: atsiras galimybių ir iškils problemų, į kurias reikia atsiliepti. Naująja strategija siekiama, kad ketvirtosios kartos saitynas ir virtualieji pasauliai atspindėtų ES vertybes ir principus ir kad juose galiotų žmogaus teisės ir klestėtų Europos verslas.

Naujoji strategija atitinka 2030 m. skaitmeninio dešimtmečio politikos programos tikslus ir paremta trimis joje numatytomis skaitmenizacijos kryptimis: įgūdžiais, verslu ir viešosiomis paslaugomis. Ketvirtąją kryptį (infrastruktūrą) Europos Komisija aptaria junglumo dokumentų rinkinyje ir jai skiria dėmesio vykdydama bendresnio pobūdžio veiklą kompiuterijos, debesijos ir tinklo paribio pajėgumų srityje. Kaip specifiniai veiklos barai, strategijoje taip pat aptariamas virtualiųjų pasaulių ir Web 4.0 atvirumas ir pasaulinis valdymas.

  1. Žmonės: įgalinimas ir įgūdžių gerinimas siekiant ugdyti sąmoningumą, atverti prieigą prie patikimos informacijos ir suformuoti virtualiųjų pasaulių specialistų talentų bazę. Iki 2023 m. Europos Komisija paskelbs piliečių forumo pasiūlytus virtualiųjų pasaulių principus, o iki 2024 m. pirmojo ketvirčio parengs gaires plačiajai visuomenei. Kadangi būtina turėti virtualiųjų pasaulių specialistų, Europos Komisija bendradarbiaus su valstybėmis narėmis, kad būtų suformuota talentų bazė, ir rems įgūdžių, be kita ko, moterų ir mergaičių, ugdymą per Skaitmeninės Europos programos projektus, taip pat skaitmeninio turinio kūrėjų įgūdžių ugdymą pagal programą „Kūrybiška Europa“.
  2. Verslas: parama ketvirtosios kartos saityno pramoninei ekosistemai siekiant padidinti kompetenciją ir pašalinti susiskaidymą. Šiuo metu nėra ES ekosistemos, jungiančios įvairius virtualiųjų pasaulių ir Web 4.0 vertės grandinės dalyvius. Europos Komisija pasiūlė galimą programos „Europos horizontas“ virtualiųjų pasaulių partnerystę, kuri galėtų pradėti veiklą 2025 m. Ji skatintų mokslinių tyrimų kompetenciją ir rengtų virtualiųjų pasaulių srities pramonės ir technologijų veiksmų gaires. Siekdama skatinti inovacijas, Europos Komisija taip pat rems ES kūrėjus ir medijų bendroves, išbandančius naujas kūrimo priemones, suburs programuotojus ir pramoninius naudotojus ir dirbs su valstybėmis narėmis, kad būtų sukurtos bandomosios Web 4.0 ir virtualiųjų pasaulių reguliavimo nuostatų taikymo aplinkos.
  3. Valdžios institucijos: parama visuomenės pažangai ir virtualiosioms viešosioms paslaugoms siekiant pasinaudoti virtualiųjų pasaulių atveriamomis galimybėmis. ES jau investuoja į dideles iniciatyvas, tokias kaip „Tikslas – Žemė“ (DestinE), Vietos skaitmeninis dvynys išmaniosioms bendruomenėms ir Europos skaitmeninis vandenyno dvynys, kad galėtų tobulėti mokslas, pramonės sektoriai kurtų preciziškas taikomąsias programas, o viešosios institucijos galėtų priimti informacija pagrįstus sprendimus dėl viešosios politikos. Europos Komisija inicijuoja du naujus pavyzdinius viešuosius projektus: imersinę miesto aplinką „CitiVerse“, kuri gali būti naudojama planuojant ir administruojant miestus, ir Europos virtualųjį žmogaus dvynį, kuris gali atkartoti žmogaus kūną, taip padėdamas priimti klinikinius sprendimus ir taikyti individualų gydymą.
  4. Formuojami atviri ir sąveikūs virtualiųjų pasaulių ir Web 4.0 pasauliniai standartai padės išvengti kelių didelių subjektų dominavimo. Europos Komisija bendraus su interneto valdymu suinteresuotais subjektais visame pasaulyje ir propaguos ES viziją ir vertybes atitinkančius Web 4.0 standartus.

Strategija grindžiama Europos Komisijos darbu virtualiųjų pasaulių srityje ir konsultacijomis su piliečiais, akademine bendruomene ir verslu. 2023 m. vasario–balandžio mėn. Europos Komisija organizavo Europos piliečių virtualiųjų pasaulių forumą – pakvietė 150 atsitiktinai atrinktų piliečių ir paprašė suformuluoti rekomendacijas dėl vizijos, principų ir veiksmų, kurie užtikrintų, kad virtualieji pasauliai Europos Sąjungoje būtų teisingi ir tinkami žmonėms. Pagal 23 forumo rekomendacijas suformuluoti konkretūs veiksmai. Jie įtraukti į Web 4.0 ir virtualiųjų pasaulių strategiją. 2022 m. rugsėjo 14 d. Europos Komisija inicijavo Virtualiosios ir papildytosios realybės sektoriaus koaliciją, vienijančią pramonės atstovus ir politikos formuotojus.

Daugiau informacijos

Visas pranešimas spaudai

Klausimai ir atsakymai apie Web 4.0 ir virtualiųjų pasaulių iniciatyvą

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. liepos 13 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje