Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. gegužės 15 d.Atstovybė Lietuvoje

Europos Komisija paskelbė 2023 m. pavasario ekonominę prognozę

Europos ekonomika sudėtingomis pasaulinėmis aplinkybėmis tebėra atspari. Mažesnės energijos kainos, mažėjantys tiekimo apribojimai ir stipri darbo rinka 2023 m. pirmąjį ketvirtį skatino nuosaikų augimą, o tai išsklaidė baimę dėl recesijos.

Lietuvos vėliava apsupta kitų ES šalių vėliavų

Europos ekonomika sudėtingomis pasaulinėmis aplinkybėmis tebėra atspari. Mažesnės energijos kainos, mažėjantys tiekimo apribojimai ir stipri darbo rinka 2023 m. pirmąjį ketvirtį skatino nuosaikų augimą, o tai išsklaidė baimę dėl recesijos. Dėl geresnės nei tikėtasi metų pradžios ES ekonomikos augimo perspektyva 2023 m. didėja iki 1,0 proc. (tarpinėje žiemos prognozėje buvo 0,8 proc.), o 2024 m. – iki 1,7 proc. (žiemos prognozėje – 1,6 proc.). Panašiai didinamas ir euro zonos BVP augimas: dabar numatomas 1,1 proc. ir 1,6 proc. BVP augimas atitinkamai 2023 ir 2024 m. Dėl tebesitęsiančio bazinių kainų spaudimo infliacijos rodiklis, palyginti su žiemos prognoze, euro zonoje taip pat padidintas – iki 5,8 proc. 2023 m. ir 2,8 proc. 2024 m.

Už žmonėms tarnaujančią ekonomiką atsakingas vykdomasis Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Valdis Dombrovskis: „Nepaisant Rusijos agresijos prieš Ukrainą, ES ekonomikos rezultatai yra nepaprastai geri, todėl šiandien pateikta geresnė 2023 m. augimo prognozė. Taip pat matome stiprią darbo rinką ir rekordiškai mažą nedarbą. Energijos kainos akivaizdžiai mažėja, todėl vyriausybės turėtų galėti palaipsniui atsisakyti paramos priemonių ir sumažinti savo skolos naštą. Tačiau turime stebėti daug rizikos veiksnių. Grynoji infliacija tebėra didelė, o tai gali sumažinti žmonių perkamąją galią, sulėtinti investicijų augimą ir apsunkinti galimybes gauti kreditą. Siekiant kontroliuoti infliaciją, labai svarbu užtikrinti, kad toliau būtų laikomasi atsargios fiskalinės politikos, ir išlaikyti reformų ir investicijų pagreitį.“

Už ekonomiką atsakingas Europos Komisijos narys Paolo Gentiloni: „Europos ekonomikos būklė yra geresnė, nei prognozavome praėjusį rudenį. Dėl ryžtingų pastangų stiprinti energetinį saugumą, itin atsparios darbo rinkos ir mažėjančių tiekimo suvaržymų išvengėme žiemos nuosmukio, o šiais ir kitais metais numatomas nuosaikus augimas. Infliacija pasirodė esanti labiau įsitvirtinusi, nei tikėtasi, tačiau prognozuojama, kad per likusius 2023 ir 2024 m. ji palaipsniui mažės. O viešųjų finansų būklė turėtų toliau gerėti palaipsniui atsisakant paramos energetikai priemonių. Vis dėlto išlieka pernelyg didelė rizika, kad būtų galima atsipalaiduoti, o brutali Rusijos invazija į Ukrainą ir toliau temdo ateities perspektyvas. Turime išlikti budrūs ir būti pasirengę reaguoti į bet kokius būsimus sukrėtimus taip pat vieningai ir ryžtingai, kaip ir per pastaruosius trejus audringus metus.“

2023 m. pavasario ekonominė prognozė Lietuvai

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovo Mariaus Vaščegos teigimu: „Europos ekonomika išlaiko augimą Rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje, ir šiandien paskelbta Europos Komisijos ekonomikos prognozė Lietuvai šiais metais numato 0,5 proc. BVP padidėjimą. Įprastai Lietuvos ekonomikos augimas yra didesnis, tačiau svarbu įvertinti, kad esamoje geopolitinio ir ekonominio neapibrėžtumo situacijoje bei infliacijos akivaizdoje vis dėlto numatomas geresnis ekonomikos augimas nei žiemos ekonomikos prognozėje. 2024 m. numatomas 2,7 proc. BVP augimas, kurį taip pat paskatins didėjančios europinės investicijos. Infliacija išlieka aukšta ir 2023 m. prognozuojame 9,2 proc., tačiau ji mažėja ir 2024 m. turėtų nukristi iki 2,2 proc. Vis dėl to ilgiau trunkanti infliacija bei Rusijos karas yra veiksniai, kurie gali pabloginti Europos ekonomikos perspektyvas. Tuo metu, kai mažėja išorės paklausa, lėtėja verslo investicijos ir vartojimas, ypač didelę reikšmę Lietuvos ekonomikai turės viešosios, Europos Sąjungos lėšomis finansuojamos, investicijos. Reformų ir investicijų plano „Naujos kartos Lietuva” bei 2021-2027 metų periodo ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamų projektų įgyvendinimui įgaunant pagreitį, tai taps reikšmingu postūmiu išlaikant ekonomikos stabilumą ir spartinant žaliąją bei skaitmeninę pertvarką Lietuvoje.“

Daugiau informacijos:

Ekonominė prognozė Lietuvai

Visas pranešimas spaudai

Visas 2023 m. pavasario ekonominės prognozės dokumentas

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. gegužės 15 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje