Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. birželio 22 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija pasiūlė naują Ukrainai skirtą 50 mlrd. eurų priemonę ir sudarė 800 mln. eurų vertės susitarimus investicijoms į Ukrainos atstatymą sutelkti

Visit of Ursula von der Leyen, president of the European Commission, to the United Kingdom

2023 m. birželio 22 d. Londone vykusioje 2023 m. Ukrainos atkūrimo konferencijoje Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen išsamiai pristatė Europos Komisijos pasiūlymą dėl naujos Ukrainos priemonės. Priemonę patvirtinus Europos Parlamentui ir ES Tarybai, pagal ją per ketverius metus bus sutelkta iki 50 mlrd. eurų dotacijų ir paskolų forma. Pagal Ukrainos priemonę bus remiamos Ukrainos pastangos išlaikyti makrofinansinį stabilumą, skatinti ekonomikos atkūrimą, atstatyti ir modernizuoti šalį, kartu vykdant pagrindines reformas dėl stojimo į ES 2024–2027 m. Šia priemone pabrėžiamas tvirtas ES įsipareigojimas remti Ukrainą vykstant Rusijos agresijos karui ir šaliai siekiant narystės ES.

Konferencijos metu vykdomasis Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Valdis Dombrovskis kartu su Europos investicijų banko (EIB) pirmininku Werneriu Hoyeriu, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) pirmininke Odile Renaud-Basso ir Tarptautinės finansų korporacijos (TFK) generaliniu direktoriumi Makhtaru Diopu pasirašė daugiau kaip 800 mln. eurų vertės susitarimus, kad sutelktų privačias investicijas Ukrainos ekonomikai atgaivinti ir atkurti. Susitarimuose pabrėžiamas bendras tarptautinis įsipareigojimas mobilizuoti privatųjį sektorių Ukrainai atkurti ir atstatyti. Šie susitarimai nesusiję su naująja Ukrainos priemone, kuri, tikimasi, pradės veikti 2024 m.

Vykdomasis EK pirmininkės pavaduotojas Valdis Dombrovskis sakė: „Investicijas į Ukrainos atkūrimą ir atstatymą privalu pradėti nedelsiant. Europos Sąjunga ir toliau įsipareigojusi teikti finansinę paramą šiam procesui. Glaudžiai bendradarbiausime su tarptautiniais partneriais ir verslo bendruomene, kad padėtumėm atstatyti demokratišką ir klestinčią Ukrainą šaliai siekiant narystės ES. Pasirašyti susitarimai paskatins privatųjį sektorių investuoti į Ukrainą, kurti gerovę bei darbo vietas ir artins Ukrainos ekonomiką link Europos Sąjungos.

Penki susitarimai Ukrainos ekonomikos, energetikos ir savivaldybių infrastruktūros atkūrimui finansuoti

Pasirašytais susitarimais bus remiamas privačiojo sektoriaus dalyvavimas Ukrainos atkūrimo ir atstatymo procese. Pagal juos bus sutelktos lėšos karo rizikos draudimui ir suteiktos garantijos, kurios sumažins finansavimo riziką Ukrainos privačiajam sektoriui, įskaitant mažąsias įmones, žemės ūkio verslą ir moterų vadovaujamas įmones.

  1. „EU4Business“ garantija labai mažoms ir vidutinėms įmonėms. Naujas susitarimas su EIB grupe, kad būtų suteikta 40 mln. eurų ES garantijų, iš jų 30 mln. eurų – Ukrainai; tai leis suteikti 375 mln. eurų paskolų smulkiems ir labai smulkiems verslininkams. Likusi dalis bus skirta Moldovos, Sakartvelo, Armėnijos ir Azerbaidžano bankams. 
  2. MVĮ skirta priemonė – išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė (IVLPE). Pakoregavus ES finansuojamą ir EIB grupės įgyvendinamą rizikos pasidalijimo programą, MVĮ galės gauti dar 125 mln. eurų naujų paskolų iš Ukrainos bankų.
  3. Paskolos greitam atkūrimui – iniciatyva „ES Ukrainai (EU4U)“. 100 mln. eurų naujas EIB finansavimas Ukrainai, kurį ES garantavo valstybės paskolomis greitam atkūrimui, įskaitant neatidėliotiną savivaldybių ir energetikos infrastruktūros remontą.
  4. Mažų paskolų garantijų programa. Pasitelkiant ES ir Tarptautinės finansų korporacijos partnerystę, kuria siekiama sumažinti privačiojo sektoriaus investicijų riziką, iki 200 mln. eurų Ukrainos finansų įstaigų finansavimo bus skirta mažesnėms įmonėms, daugiausia dėmesio skiriant žemės ūkio verslui ir moterims priklausančioms įmonėms.
  5. Dotacija Kremenčuko miestui pasitelkiant Ukrainos efektyvaus energijos vartojimo fondą ir reagavimo į krizes programą. 1,1 mln. eurų ES dotacijų (skiriamų per TFK) Kremenčuko miesto tarybai, siekiant padėti renovuoti municipalinius pastatus, kad būtų apgyvendinti šimtai šalies viduje perkeltų asmenų, pabėgusių iš Rusijos agresijos suniokotų vietovių.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. birželio 22 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje