Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos Komisijos logotipas
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. gegužės 20 d.Atstovybė Lietuvoje

Europos Komisija palankiai vertinta tai, kad Europos Parlamentas patvirtinto sustiprintus Eurojusto įgaliojimus

Gegužės 19 d. Europos Parlamentas priėmė Europos Komisijos pasiūlymą sustiprinti Eurojusto įgaliojimus rinkti ir išsaugoti karo nusikaltimų įrodymus.

ES ir Ukrainos vėliavos
Europos Sąjunga, 2022

Gegužės 19 d. Europos Parlamentas priėmė Europos Komisijos pasiūlymą sustiprinti Eurojusto įgaliojimus rinkti ir išsaugoti karo nusikaltimų įrodymus. Gegužės 18 d. pasiūlymui preliminariai pritarė ES ambasadoriai, o dabar ES ministrų eilė oficialiai patvirtinti iš dalies pakeistą Eurojusto reglamentą – tuomet jis galės įsigalioti.

Šia proga už vertybes ir skaidrumą atsakinga Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja Věra Jourová ir už teisingumą atsakingas Europos Komisijos narys Didier Reyndersas sakė:

„Už Ukrainoje įvykdytus žiaurumus privaloma nubausti.

Nacionaliniai ir tarptautiniai prokurorai dirbdami drauge sutelkė beprecedentes pajėgas, kad atsakingi asmenys būtų patraukti atsakomybėn. Tam labai svarbūs įrodymai. Dėl Ukrainoje vykstančio konflikto šie įrodymai Ukrainoje nėra saugūs. Mums reikia centrinės atsarginės saugyklos, kurioje įrodymai būtų saugiai išsaugomi ir vertinami.

ES vykdo savo įsipareigojimus. Skubus susitarimas sustiprinti Eurojusto įgaliojimus – dar vienas mūsų ryžto ir vienybės įrodymas. Džiaugiamės Europos Parlamento ir ES Tarybos, kuriai šiuo metu pirmininkauja Prancūzija, pastangomis pasiekti susitarimą dėl mūsų tik praėjusį mėnesį pateikto pasiūlymo. Dabar Eurojustas bus pasirengęs veikti kaip centrinis karo nusikaltimų įrodymų išsaugojimo, kaupimo ir analizės centras.

Bučoje, Krematorske ir kituose Ukrainos miestuose įvykdytų žiaurumų nepamiršome. ES padarys viską, kas nuo jos priklauso, kad juos įvykdę asmenys už tai atsakytų. Nuo teisingumo nepavyks išsisukti.“

Sustiprinus įgaliojimus, Eurojustas galės:

  • centralizuotai išsaugoti, analizuoti ir saugoti įrodymus;
  • keistis tokiais įrodymais su nacionalinėmis valdžios institucijomis, Tarptautiniu baudžiamuoju teismu ir kitomis šalimis, visapusiškai laikantis ES duomenų apsaugos sistemos;
  • tvarkyti papildomų tipų skaitmeninius įrodymus, kaip antai vaizdo bei garso įrašus ir palydovines nuotraukas.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai (anglų k.)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. gegužės 20 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje