Kokybiškos stažuotės gali padėti jaunimui įgyti praktinės darbo patirties ir naujų įgūdžių ir galiausiai rasti kokybišką darbą. Darbdaviams jos suteikia galimybę pritraukti specialistų, juos parengti ir išlaikyti. Tam, kad stažuotės būtų kokybiškos, taikomos darbo sąlygos turi būti sąžiningos ir skaidrios, o mokymosi turinys – tinkamas.
Europos Komisija imasi veiksmų ir siūlo gerinti stažuotojų darbo sąlygas, įskaitant užmokestį, įtraukumą ir stažuočių ES kokybę. Iniciatyvą sudaro:
- pasiūlymas dėl direktyvos dėl stažuotojų darbo sąlygų gerinimo ir vykdymo užtikrinimo ir kovos su dažnu reiškiniu, kai darbo santykiai maskuojami kaip stažuotės, ir
- pasiūlymas peržiūrėti 2014 m. ES Tarybos rekomendaciją dėl stažuočių kokybės sistemos, siekiant spręsti kokybės ir įtraukties klausimus, pavyzdžiui, teisingo darbo užmokesčio ir galimybės naudotis socialine apsauga.
Stažuotojų teisių stiprinimas
Siūloma direktyva padės valstybėms narėms gerinti ir užtikrinti kokybiškas stažuotojų darbo sąlygas, taip pat kovoti su reguliariu reiškiniu, kai darbo santykiai maskuojami kaip stažuotės.
Pagrindiniai siūlomos direktyvos elementai yra šie:
- užtikrinamas nediskriminavimo principas, kad stažuotojams būtų taikomos tokios pačios darbo sąlygos kaip ir įprastiniams darbuotojams, įskaitant darbo užmokestį, išskyrus atvejus, kai skirtingas požiūris yra pateisinamas dėl objektyvių priežasčių, pavyzdžiui, dėl to, kad asmenys atlieka skirtingas užduotis, turi mažiau atsakomybės sričių ar atlieka mažiau intensyvų darbą arba skiriasi mokymosi ir mokymo komponento svarba;
- užtikrinama, kad įprastinės darbo vietos nebūtų maskuojamos kaip stažuotės, taikanti kontrolę ir tikrinimą (valstybės narės, siekdamos nustatyti tokio maskavimo atvejus, galbūt atsižvelgs į trukmę) ir prašant bendrovių pranešti apie stažuočių skaičių, trukmę ir darbo sąlygas;
- sudaromos sąlygos darbuotojų atstovams imtis veiksmų stažuotojų vardu, kad būtų užtikrinamos jų teisės;
- reikalaujama, kad valstybės narės užtikrintų kanalus stažuotojams pranešti apie netinkamą praktiką ir prastas darbo sąlygas.
Teisingesnės ir įtraukesnės stažuotės
Sustiprinta ES Tarybos rekomendacija taikoma visiems stažuotojams, kad ir koks būtų jų užimtumo statusas, įskaitant asmenis, atliekančius stažuotes, kurios yra formaliojo švietimo ir mokymo programų dalis, ir stažuotes, kurias turi atlikti užsiimti konkrečiomis profesijomis siekiantys asmenys.
Pagrindiniai peržiūrėtos ES Tarybos rekomendacijos elementai yra šie:
- rekomenduojamas teisingas darbo užmokestis stažuotojams;
- užtikrinamos stažuotojų galimybės naudotis socialine apsauga, įskaitant tinkamą draudimą pagal valstybės narės nacionalinės teisės aktus;
- paskiriamas mentorius, kad jis stažuotojams teiktų tikslinę paramą ir konsultacijas;
- skatinamos vienodos galimybės dalyvauti stažuotėse, teikiant informaciją pažeidžiamoje padėtyje esantiems asmenims ir užtikrinant, kad darbo vietos būtų prieinamos neįgaliems stažuotojams;
- sudaromos sąlygos mišriam ir nuotoliniam darbui, užtikrinant, kad stažuotojai gautų reikiamą įrangą;
- padidinamos įsidarbinimo galimybės, teikiant papildomas profesinio orientavimo paslaugas ir skatinant stažuočių organizatorius po stažuotės stažuotojams siūlyti įprastines pareigas.
Šie nauji elementai papildo jau pagal esamą 2014 m. Rekomendaciją dėl stažuočių kokybės sistemos nustatytus elementus. Tai, pavyzdžiui, aiškūs pranešimai apie laisvas darbo vietas, rašytinis susitarimas, kuriame prieš stažuotę išdėstomos jos sąlygos, kad stažuotės nebūtų pernelyg ilgos ar nebūtų kartojamos, taip pat užtikrinimas, kad mokymosi patirtis būtų viena esminių dalių, sveikatos ir saugos aspektų užtikrinimas ir vėlesnis stažuočių pripažinimo skatinimas.
Daugiau informacijos
Išsamūs duomenys
- Paskelbimo data
- 2024 m. kovo 21 d.
- Autorius
- Atstovybė Lietuvoje