Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. sausio 19 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija iš ES solidarumo fondo (ESSF) Lietuvai skyrė 2,828 mln. EUR paramos

Europos Komisija iš ES solidarumo fondo (ESSF) pabaigė išmokėti 19-ai šalių beveik 385,5 mln. EUR paramos, skirtos dorotis su koronaviruso sukelta ekstremaliąja sveikatos situacija.

ES vėliavos prie Berlaymont

Europos Komisija iš ES solidarumo fondo (ESSF) pabaigė išmokėti 19-ai šalių beveik 385,5 mln. EUR paramos, skirtos dorotis su koronaviruso sukelta ekstremaliąja sveikatos situacija. ESSF paramos paprašė 17 ES valstybių narių ir 3 šalys kandidatės: Airija, Austrija, Belgija, Čekija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Kroatija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Vengrija ir Vokietija; Albanija, Juodkalnija ir Serbija. Lietuvai skirta 2,828 mln. EUR paramos.

Koronaviruso sukeltos ekstremaliosios sveikatos situacijos sąlygomis iš ESSF paramos finansuojama medicinos pagalba, vakcinų pirkimas ir administravimas, asmeninių apsaugos priemonių ir medicinos priemonių pirkimas, sveikatos priežiūros ir laboratorinės analizės išlaidos, skubi parama gyventojams ir ligų plitimo prevencijos, stebėsenos ir kontrolės priemonės, taip užtikrinant visuomenės sveikatos apsaugą.

Už sanglaudą ir reformas atsakinga Europos Komisijos narė Elisa Ferreira sakė: „Europos Sąjunga kartu stojo į kovą su koronaviruso pandemija ir parodė solidarumą sunkiu metu. Europos Sąjungos solidarumo fondas yra aiškus tokio susitelkimo simbolis – fondo lėšomis remiamos ES valstybės narės ir stojimo į ES procese dalyvaujančios šalys, kad jos galėtų dorotis su beprecedente ekstremaliąja sveikatos situacija.“

Už kaimynystę ir plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Olivéris Várhelyi sakė: „Nuo pandemijos pradžios esame kartu su mūsų partneriais Vakarų Balkanuose. Džiaugiuosi, kad Albanija, Juodkalnija ir Serbija turėjo galimybę pasinaudoti ESSF parama. Tai dar vienas įrodymas, kad yra ES pasiryžusi padėti regionui kovoti su koronavirusu ir, kai įmanoma, suteikia galimybę naudotis tais pačiais pagalbos mechanizmais, kaip ir mūsų valstybėms narėms.“

Iš ESSF paramos paprašiusių šalių kandidačių Albanija ir Juodkalnija finansinę paramą gavo 2021 m. pabaigoje, o su Serbija šiuo metu pasirašomas įgaliojimo susitarimas – ESSF finansinė parama turėtų būti išmokėta netrukus po to.

Pagrindiniai faktai

Vykdant išskirtinį ES atsaką į COVID-19 protrūkį, 2020 m. kovo mėn. išplėsta ES solidarumo fondo (ESSF) taikymo sritis, kad ji apimtų ir didelio masto ekstremaliąsias visuomenės sveikatos situacijas.

2021 m. kovo mėn. Europos Komisija pasiūlė bendrą beveik 530 mln. EUR finansinės paramos iš ESSF priemonių rinkinį 17 ES valstybių narių ir 3 narystės siekiančių šalių pastangoms dorotis su COVID-19 sukelta didelio masto ekstremaliąja sveikatos situacija. 2021 m. gegužės 20 d. šį pasiūlymą patvirtino ES Taryba ir Europos Parlamentas.

Trys narystės siekiančios šalys paraiškas dėl ESSF paramos pateikė 2020 m. birželio mėn. 2021 m. vasarą Europos Komisija priėmė įgyvendinimo sprendimus dėl ESSF finansinės paramos skyrimo šalims paramos gavėjoms. Kaip numatyta ESSF reglamente, ES šalys valdo finansinę paramą pagal pasidalijamojo valdymo principą, o šalys kandidatės turi su Europos Komisija pasirašyti įgaliojimo susitarimą.

Daugiau informacijos:

Europos Sąjungos solidarumo fondo parama kovai su koronaviruso protrūkiu

ESSF išmokos dėl koronaviruso sukeltos ekstremaliosios sveikatos situacijos pagal šalis

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. sausio 19 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje