Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
  • Naujienų straipsnis
  • 2025 m. vasario 24 d.
  • Atstovybė Lietuvoje
  • Skaitymo laikas: 3 min

Europos Komisija didina paramą Ukrainos energetiniam saugumui ir sudaro sąlygas visiškai rinkos integracijai

Šiandien Kyjive Europos Komisija pasiūlė naują paramos Ukrainai paketą, kad būtų apsaugota jos energetikos sistema ir sudarytos sąlygos visapusiškai integruotis į Europos energijos rinką.

Ukrainos ir ES vėliavos

Šiandien Kyjive Europos Komisija pasiūlė naują paramos Ukrainai paketą, kad būtų apsaugota jos energetikos sistema ir sudarytos sąlygos visapusiškai integruotis į Europos energijos rinką.

Šis dokumentų rinkinys sudarys sąlygas iki 2027 m. pradžios visiškai susieti Ukrainos elektros energijos rinką su Europos Sąjunga ir Moldova, taip pat tolesnę integraciją į ES dujų sektorių, jei Ukraina gerokai paspartins būtinas rinkos reformas. Tai taip pat padidins tiekimo saugumą Ukrainoje ir platesniame regione, nes Europos Komisija padės vykdyti būtinus dujų pirkimus. Labai svarbu, kad paspartinus vidaus atsinaujinančiųjų išteklių energijos gamybą, šis rinkinys padidins bendrą Ukrainos energetikos sistemos atsparumą.

Per pastaruosius trejus metus Ukrainos civilinė energetikos infrastruktūra buvo nepaliaujamai vykdomų Rusijos išpuolių taikinys, o pusė šalies energetikos infrastruktūros buvo sunaikinta. Tik visiškai nepriklausoma energetikos sistema gali apsaugoti Ukrainą nuo dabartinių išpuolių ir būsimo spaudimo. Visapusiška Ukrainos integracija į ES energijos rinką bus bendrų saugumo garantijų, kurias gali suteikti Europos Sąjunga, dalis, taip pat veiksminga išankstinė atstatymo sąlyga, nes energetinis saugumas yra labai svarbus, kad investicijos galėtų judėti visoje šalyje.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Trejus metus Rusija stengėsi panardinti Ukrainą į tamsą, nepaliaujamai taikydamasi į energetikos infrastruktūrą. Tai turi liautis visam laikui. Šiandienos pasiūlymu Europa užtikrins, kad Ukrainos energetikos sistema būtų atspari, saugi ir konkurencinga. Daugiau atsinaujinančiųjų išteklių energijos ir visapusiška energijos rinkų integracija užtikrins didesnį energetinį saugumą tiek Ukrainai, tiek Europos Sąjungai.“

Ukrainos energetinio saugumo ir integracijos dokumentų rinkiniu: 

  • Bus sudarytos palankesnės sąlygos elektros energijos rinkos integracijai su ES ir Moldova iki 2027 m. pavasario, taip pat tolesnei integracijai į ES dujų sektorių. Tai bus įmanoma, jei Ukraina paspartins esamų įsipareigojimų įgyvendinimą. Tai apima paramos pažeidžiamiems namų ūkiams mechanizmo sukūrimą.
  • Europos Komisija kartu su įgyvendinančiaisiais partneriais padės finansuoti dujų pirkimą, visų pirma pagal Ukrainos priemonę. Taip bus sukaupta daug dujų atsargų, kad būtų užtikrintas tiekimo saugumas, o tai bus naudinga ir Ukrainai, ir platesniam regionui.
  • Bus paspartintos investicijos į atsinaujinančiųjų išteklių energiją, o gamybos pajėgumai padidės apie 1,5 GW. Tai reiškia, kad bendri atsinaujinančiųjų išteklių energijos gamybos pajėgumai Ukrainoje padidėja maždaug 25 proc. Parama bus teikiama pagal Ukrainos priemonę.

Šios naujos priemonės bus grindžiamos daugiau kaip 2 mlrd. eurų ES parama, suteikta per pastaruosius trejus metus, siekiant padidinti Ukrainos energetikos sistemos atsparumą ir užtikrinti žmonių prieigą prie energijos. Parama visų pirma bus teikiama per Ukrainos energetikos paramos fondą, Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, taip pat humanitarinę pagalbą ir pajamas iš imobilizuoto Rusijos turto.

Suteikta didelė parama

Europos Sąjunga įgyvendino kiekvieną iš trijų prioritetų, kuriuos rugsėjo mėnesį nustatė Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen, kai ji pristatė 156 mln. eurų paketą, kuriuo siekiama patenkinti neatidėliotinus Ukrainos gyventojų poreikius artėjant žiemai, kartu stiprinant energetikos sistemas: 

  • Remontas. Suremontuota 1,8 GW galios pajėgumų šiluminėse elektrinėse.
  • Stabilizavimas. Visoje Ukrainoje įgyvendinami vėjo ir saulės energijos projektai, kuriais siekiama užtikrinti energetinį saugumą ypatingos svarbos paslaugų teikėjams, taip pat namų ūkiams ir įmonėms, be kita ko, įgyvendinant projektą „Vilties spindulys“ (angl. Ray of Hope), kuriuo sudaromos sąlygos įrengti saulės baterijų plokštes ligoninėms.
  • Jungtys. ES elektros energijos eksportas žiemą padidėjo, komerciniai pajėgumai siekia 2,1 GW, o papildomi pajėgumai ekstremaliosios situacijos atveju yra 250 MW.

Šiandien Kyjive Europos Komisija ir Ukraina taip pat susitarė dėl veiksmų gairių, kuriomis siekiama stiprinti bendradarbiavimą dujų iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių srityje. Teikiant alternatyvius ir švaresnius išteklius, bus sustiprintas energetinis saugumas Europos Sąjungoje ir Ukrainoje, kartu remiant plėtrą ir investicijas į dujų iš atsinaujinančiųjų išteklių sektorių Ukrainoje.

Daugiau informacijos: 

Visas pranešimas spaudai (anglų k.)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2025 m. vasario 24 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje