Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2024 m. birželio 27 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 3 min

„Eurobarometras“: 68 proc. lietuvių mano, jog tarptautinė prekyba jiems teikia naudą

Remiantis naujausios „Eurobarometro“ apklausos dėl tarptautinės prekybos rezultatais, daugiau kaip šeši iš dešimties lietuvių ir europiečių (68 proc. Lietuvoje, 62 proc. ES) mano, kad tarptautinė prekyba jiems teikia naudą.   

trade
Europos Sąjunga, 2018

Remiantis naujausios „Eurobarometro“ apklausos dėl tarptautinės prekybos rezultatais, daugiau kaip šeši iš dešimties lietuvių ir europiečių (68 proc. Lietuvoje, 62 proc. ES) mano, kad tarptautinė prekyba jiems teikia naudą

Už žmonėms tarnaujančią ekonomiką atsakingas vykdomasis Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis sakė: „Visada veikiame atsižvelgdami į ES piliečių interesus ir man malonu matyti, kad tai parodė ir teigiama daugumos europiečių, manančių, kad tarptautinė prekyba jiems teikia naudą, nuomonė. Visiškai aiškiai girdime, kad ES turi ginti piliečius nuo nesąžiningos prekybos ir kad ES prekybos politika neturėtų apsiriboti tik importu ir eksportu. Prekyba atlieka savo vaidmenį siekiant apsaugoti Europos vartotojus, gamintojus ir ūkininkus, taip pat stiprinti ES konkurencingumą ir didinti jos ekonominį saugumą. Taip pat labai didžiuojuosi dideliu pasitikėjimu ES ir jos gebėjimu vykdyti atvirą bei skaidrią prekybos politiką. Vis dėlto žinome, kad dar reikia daug nuveikti, kad europiečiams geriau išaiškintume prekybos teikiamą pridėtinę vertę ir išsklaidytume klaidingus įsitikinimus.“

Apklausa rodo, kad lietuviai labiausiai vertina didesnį pasirinkimą vartotojams (71 proc. Lietuvoje, 55 proc. ES) ir įperkamesnius produktus (45 proc. Lietuvoje ir 40 proc. ES). Be to, respondentai tvirtai remia ES vaidmenį pasaulinėje prekyboje, yra suinteresuoti tuo, kad prekybos politika būtų naudojamasi siekiant didesnės naudos visuomenei, ir kritiškai mąsto apie strateginius poreikius, kylančius dėl geopolitinės įtampos. Išlieka tvirtas pritarimas esminiam ES vaidmeniui derantis su trečiosiomis šalimis ir kitais partneriais dėl valstybių narių interesų ir juos ginant: 75 proc. apklaustųjų Lietuvoje ir 74 proc. apklaustųjų ES sutinka, kad ES valstybių narių prekybinius interesus gina veiksmingiau nei pačios valstybės narės veikdamos atskirai.

Be to, 70 proc. apklaustųjų Lietuvoje ir 82 proc. apklaustųjų ES mano, kad siekiant išlaikyti vienodas sąlygas, reikalingos tarptautinės prekybos taisyklės. Pasitikėjimas ES gebėjimu savo prekybos politiką vykdyti skaidriai ir atvirai taip pat gerokai padidėjo, o tai rodo didėjantį pasitikėjimą ES gebėjimu atsakingai veikti vis sudėtingesnėje pasaulio prekybos aplinkoje.

Respondentai Lietuvoje mano, jog ateityje ES prekybos politika turėtų teikti pirmenybę ES aplinkosaugos ir sveikatos standartų užtikrinimui (50 proc. Lietuvoje, 41 proc. ES), darbo vietų Europos Sąjungoje kūrimui (48 proc. Lietuvoje, 39 proc. ES) bei produktų ir paslaugų pasiūlos užtikrinimui išlaikant žemas kainas (47 proc. Lietuvoje, 36 proc. ES).

Lietuviai kiek daugiau nei europiečiai palaiko užsienio verslų įsitraukimą. 84 proc. respondentų Lietuvoje (70 proc. ES) palaiko užsienio verslų (iš ES nepriklausančių šalių) investavimą Lietuvoje. Be to, 75 proc. respondentų Lietuvoje (47 proc. ES) palaiko tai, jog užsienio verslai (iš ES nepriklausančių šalių) įsigyja verslus Lietuvoje. Toks palaikymas yra antras didžiausias Europos Sąjungoje (aukščiausias Portugalijoje 76 proc.). 

Lietuvių nuomonė išsiskiria ir importo muitų klausimu. Apklaustieji ES labiausiai linkę palaikyti importo muitų didinimą (57 proc. ES, 38 proc. Lietuvoje), o apklaustieji Lietuvoje labiausiai linkę teigti, jog muitų didinti nereikėtų (56 proc. Lietuvoje, 37 proc. ES).

Paklausus apie svarbiausią priežastį, dėl kurios ES turėtų taikyti prekybos politiką, kuri nebūtų vien ES prekybos su ES nepriklausančiomis šalimis skatinimas, kaip svarbiausią prioritetą respondentai nurodė vartotojų sveikatos ir saugos aspektus. Respondentai Lietuvoje taip pat tikisi, kad ES prekybos politika padės apsaugoti nacionalinį saugumą (39 proc. Lietuvoje, 27 proc. ES) ir sveikatą (38 proc. Lietuvoje, 35 proc. ES). 

Pagrindiniai faktai

Specialioji „Eurobarometro“ apklausa Nr. 544 „Europiečių požiūris į prekybą ir ES prekybos politiką“ yra trečioji prekybos klausimams skirta apklausa. Ši apklausa vyko nuo 2024 m. sausio 12 d. iki vasario 4 d., per ją apklausti 1008 respondentai Lietuvoje ir daugiau kaip 26 000 respondentų visoje ES, priklausančių įvairioms socialinėms ir demografinėms grupėms. 

Daugiau informacijos 

Specialioji „Eurobarometro“ apklausa Nr. 544

Pranešimas spaudai anglų kalba

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. birželio 27 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje