Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. liepos 15 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

ES Ukrainai suteikia galimybę gauti finansavimą pagal programą „ES – sveikatos labui“

Europos Komisija ir Ukrainos Vyriausybė pasirašė susitarimą, pagal kurį Ukraina tapo programos „ES – sveikatos labui asocijuotąja šalimi.

ES ir Ukrainos vėliavos

Įgyvendinant tęstines Europos Komisijos pastangas teikti paramą sveikatos srityje, šiandien Ukrainoje lankėsi Europos Komisijos narė Stella Kyriakides. Ji susitiko su sveikatos ministru Viktoru Liaško ir apsilankė vaikų sveikatos priežiūros centre bei pacientų reabilitacijos centre. Šia proga Europos Komisija ir Ukrainos Vyriausybė pasirašė susitarimą, pagal kurį Ukraina tapo programos „ES – sveikatos labui“ asocijuotąja šalimi. Šiuo susitarimu Ukrainai bus suteikta galimybė gauti ES finansavimą sveikatos srityje. Taip Ukrainos sveikatos priežiūros sistema galės patenkinti neatidėliotinus poreikius ir prisidėti prie ilgalaikio atsigavimo. Bendras programos biudžetas 2021–2027 m. – 5,3 mlrd. EUR.

Už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Europos Komisijos narė Stella Kyriakides teigė: „Šiandien lankydamasi čia matau sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų atsparumą ir stoiškumą. Mane labai sujaudino ir sukrėtė skausmas ir kančia, kuriuos sukėlė barbariška ir beprasmė Rusijos invazija. Šiandien pasirašydama šį susitarimą Ukraina įgis galimybę greitai pasinaudoti ES finansavimu sveikatos srityje, kad galėtų nedelsdama paremti savo sveikatos priežiūros sektorių, o ilgesniuoju laikotarpiu – atstatymo procesą. Rusijos karas Ukrainoje kelia sunkiai suvokiamas fizines ir dvasines kančias milijonams žmonių ir daro didžiulį spaudimą labai pažeistai visuomenės sveikatos sistemai. Stiprindami dvišalį bendradarbiavimą sveikatos srityje, šiandien siunčiame dar vieną aiškią žinią, kad ES visapusiškai ir tvirtai remia Ukrainą.“

Ukrainos sveikatos apsaugos ministras Viktoras Liaško sakė: „Ukrainos dalyvavimas šioje programoje yra dar vienas pavyzdys, kaip Europos integracija pagerins mūsų piliečių gyvenimą – bus suteikta galimybė gauti atitinkamų ES fondų lėšų. Didelė ES parama, kurią matome šiandien, reiškia galimybę gauti finansinę paramą mūsų sveikatos priežiūros sistemai modernizuoti ir atkurti.“

Įsigaliojus susitarimui, pagal kurį Ukraina taps programos „ES – sveikatos labui“ asocijuotąja nare, Ukrainos sveikatos priežiūros institucijos ir plačiau sveikatos priežiūros sektorius galės visapusiškai pasinaudoti finansavimo galimybėmis pagal programą tokiomis pat sąlygomis kaip ir analogiškos ES valstybių narių, Norvegijos ir Islandijos institucijos. Susitarimas bus taikomas atgaline data nuo 2022 m. sausio 1 d., todėl Ukraina galės iškart pradėti naudotis finansavimo galimybėmis pagal 2022 m. darbo programą „ES – sveikatos labui“.

Programa „ES – sveikatos labui“ padės mažinti tiesioginę su kariniais veiksmais susijusią žalą ir finansuoti Ukrainos viešuosius ir privačiuosius projektus, padedančius vykdyti Ukrainos atstatymą po karo.

Rengiant būsimas metines darbo programas, Ukrainos atstovai dalyvaus politinėse diskusijose su ES valstybėmis narėmis. Tai padės stiprinti bendradarbiavimą ir palengvinti numatytų veiksmų įgyvendinimą.

Oficialų prašymą tapti programos „ES – sveikatos labui“ asocijuotąja šalimi Ukraina pateikė 2021 m. rugsėjo 9 d.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai

Programa „ES – sveikatos labui“

ES solidarumas su Ukraina

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. liepos 15 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje