Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. balandžio 5 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 3 min

EK Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas dėl penktojo sankcijų Rusijai etapo

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas dėl penktojo sankcijų Rusijai etapo

Ursula von der Leyen, Josep Borrell Fontelles
Europos Sąjunga, 2022

„Visi matėme šiurpius vaizdus iš Bučos ir kitų vietovių, iš kurių neseniai išvyko Rusijos kareiviai. Vakar perdaviau Prezidentui V. Zelenskiui užuojautą ir užtikrinau, kad Europos Komisija visapusiškai remia Ukrainą šiuo baisiu laiku. Šie žiaurumai negali likti be atsako, ir neliks. Šių baisių nusikaltimų vykdytojai negali likti nenubausti. ES drauge su Ukraina įsteigė Jungtinę tyrimų grupę. Jos užduotis – rinkti įrodymus ir tirti karo nusikaltimus bei nusikaltimus žmogiškumui Ukrainoje.

Rusija vykdo žiaurų ir negailestingą karą ne tik prieš drąsius Ukrainos karius, bet ir prieš civilius gyventojus. Šiuo kritiniu momentu svarbu išlaikyti didžiausią spaudimą V. Putinui ir Rusijos vyriausybei. Keturi sankcijų rinkiniai sudavė stiprų smūgį ir apribojo Kremliaus politines ir ekonomines galimybes. Matome apčiuopiamų rezultatų. Tačiau akivaizdu, kad, atsižvelgiant į įvykius, turime dar labiau didinti spaudimą. Šiandien siūlome žengti dar vieną žingsnį į priekį sankcijų srityje. Nustatysime  dar platesnes ir griežtesnes sankcijas, kad jos dar stipriau paveiktų Rusijos ekonomiką.

Šį penktąjį rinkinį sudaro sankcijos šešiose srityse. Pirma, uždrausime akmens anglių importą iš Rusijos, kurio vertė – 4 mlrd. EUR per metus. Taip bus pašalintas dar vienas svarbus Rusijos pajamų šaltinis.

Antra, visiškai uždrausime keturių pagrindinių Rusijos bankų sandorius, tarp jų – antro pagal dydį Rusijos banko VTB. Šių keturių bankų, kuriuos dabar visiškai atkirsime nuo rinkų, rinkos dalis Rusijos bankų sektoriuje sudaro 23 proc. Tai dar labiau susilpnins Rusijos finansų sistemą.

Trečia, visiškai uždrausime Rusijos laivams ir Rusijos eksploatuojamiems laivams įplaukti į ES uostus. Tam tikros išimtys bus taikomos būtiniausioms prekėms, pavyzdžiui, žemės ūkio ir maisto produktams, humanitarinei pagalbai ir energijai. Be to, pasiūlysime taikyti draudimą Rusijos ir Baltarusijos kelių transporto vežėjams. Šis draudimas smarkiai apribos Rusijos pramonės galimybes gauti svarbiausių prekių.

Ketvirta, nustatysime dar daugiau tikslinių, 10 mlrd. EUR vertės eksporto draudimų srityse, kuriose Rusija yra pažeidžiama. Tai apima, pavyzdžiui, kvantinius kompiuterius ir pažangius puslaidininkius, o taip pat jautrią techniką ir transporto įrangą. Tokiu būdu toliau silpninsime Rusijos technologinę bazę ir pramoninius pajėgumus.

Penkta, nustatysime konkrečius naujus 5,5 mlrd. EUR vertės importo draudimus – pradedant mediena bei cementu ir baigiant jūros gėrybėmis bei alkoholiu – kad sumažintume Rusijos ir jos oligarchų pinigų srautus. Tai darydami mes taip pat panaikinsime spragas tarp Rusijai ir Baltarusijai taikomų priemonių.

Šešta, imsimės keleto labai tikslingai nukreiptų priemonių, tokių kaip bendras ES draudimas Rusijos bendrovėms dalyvauti viešuosiuose pirkimuose valstybėse narėse arba bet kokios finansinės paramos, tiek Europos, tiek nacionalinės, teikimo Rusijos viešojo sektoriaus įstaigoms uždraudimas. Europos mokesčių mokėtojų pinigai neturėtų būti skiriami Rusijai jokia forma ar pavidalu.

Galiausiai, taip pat siūlome sudaryti papildomus asmenų sąrašus, apie kuriuos jums papasakos vyriausiasis įgaliotinis ir Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Josepas Borrellis. Tačiau tai dar ne viskas. Rengiame papildomas sankcijas, įskaitant sankcijas naftos importui, ir svarstome kai kurias valstybių narių pateiktas idėjas, pavyzdžiui, dėl mokesčių ar konkrečių mokėjimo būdų, pavyzdžiui, sąlyginio deponavimo sąskaitos.

Šiandien analogiškas sankcijas taiko daugiau kaip 40 šalių. Aiški pozicija yra labai svarbi ne tik mums Europoje, bet ir visam pasauliui. Aiški pozicija prieš Putino pasirinktą karą. Aiški pozicija prieš civilių žudynes. Ir aiški pozicija prieš pagrindinių pasaulio tvarkos principų pažeidimą.

Slava Ukraini.“

 

EK Pirmininkės Ursulos von der Leyen ir ES vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepo Borrellio pareiškimo vaizdo įrašas skelbiamas ČIA.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. balandžio 5 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje