Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. balandžio 27 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

EK Pirmininkės U. von der Leyen pareiškimas „Gazprom“ pranešus apie dujų tiekimo į kai kurias ES valstybes nares nutraukimą

Europos Komisijos Pirmininkės U. von der Leyen pareiškimas „Gazprom“ pranešus apie dujų tiekimo į kai kurias ES valstybes nares nutraukimą.

Ursula von der Leyen
Europos Sąjunga, 2022

„Gazprom“ pranešimas, kad vienašališkai nutraukia dujų tiekimą į tam tikras ES valstybes nares, yra dar viena Kremliaus provokacija. Tačiau tai, jog Kremlius naudoja iškastinį kurą, kad mus šantažuotų, nestebina. Europos Komisija tam rengėsi, glaudžiai koordinuodama savo veiksmus ir veikdama solidariai su valstybėmis narėmis bei tarptautiniais partneriais. Mūsų atsakas bus greitas, vieningas ir koordinuotas.

Pirma, užtikrinsime, kad „Gazprom“ sprendimas kuo mažiau paveiktų Europos vartotojus. Šiandien valstybės narės susitiko Dujų koordinavimo grupėje. Lenkija ir Bulgarija pateikė mums naujausią informaciją apie padėtį. Tiek Lenkija, tiek Bulgarija dabar gauna dujų iš savo ES kaimynių. Tai visų pirma rodo didžiulį mūsų solidarumą, taip pat ankstesnių investicijų, pavyzdžiui, į jungtis ir kitą dujų infrastruktūrą, veiksmingumą. Europos Komisija taip pat suintensyvins darbą su vadinamosiomis regioninėmis valstybių narių grupėmis, kurios gali užtikrinti didžiausią skubų tarpusavio solidarumą. Tai sumažins bet kokį poveikį galimiems dujų tiekimo sutrikimams

Antra, toliau dirbsime siekdami užtikrinti pakankamą dujų tiekimą ir atsargas vidutinės trukmės laikotarpiu. Mūsų veiksmų planas „REPowerEU“ jau šiais metais padės gerokai sumažinti mūsų priklausomybę nuo rusiško iškastinio kuro. Taip pat susitarėme su JAV dėl papildomo SGD importo šiais ir vėlesniais metais. Be to, kartu su valstybėmis narėmis siekiame užtikrinti alternatyvų dujų tiekimą iš kitų partnerių. Ilgalaikėje perspektyvoje „REPowerEU“ taip pat padės mums pereiti prie patikimesnio, saugesnio ir tvaresnio energijos tiekimo. Gegužės viduryje pristatysime savo planus, kaip paspartinti žaliąją pertvarką. Kiekvienas euras, kurį investuojame į atsinaujinančiuosius energijos išteklius ir energijos vartojimo efektyvumą, yra pradinė įmoka už būsimą mūsų energetinę nepriklausomybę.

Šis naujausias agresyvus Rusijos žingsnis – dar vienas priminimas, kad turime bendradarbiauti su patikimais partneriais ir siekti energetinės nepriklausomybės. Europos Komisija palaiko ryšius su ES Tarybai pirmininkaujančia Prancūzija. Palankiai vertinu jos planus kuo greičiau sušaukti ES energetikos ministrų susitikimą. Šiandien Kremliui vėl nepavyko pasėti susiskaldymo tarp europiečių. Rusijos iškastinio kuro era Europoje baigsis. Europa energetikos klausimais žengia į priekį.

Pareiškimo vaizdo įrašas skelbiamas ČIA.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. balandžio 27 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje