Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos Komisijos logotipas
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. kovo 11 d.Atstovybė Lietuvoje

EK Pirmininkės U. von der Leyen pareiškimas dėl ketvirtojo ribojamųjų priemonių Rusijai rinkinio

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas dėl ketvirtojo ribojamųjų priemonių Rusijai rinkinio

Ursula von der Leyen
Europos Sąjunga, 2022

Negailestinga Rusijos invazija į Ukrainą tęsiasi. Civiliai gyventojai nuolat puolami, be kita ko, mokyklose, daugiabučiuose ir ligoninėse. Nepaisant pakartotinių Ukrainos pasiūlymų, Rusija iki šiol neparodė jokio noro rimtai dalyvauti derybose dėl diplomatinio sprendimo. Priešingai, visi girdime tik naują melą ir melagingus kaltinimus. Koks cinizmas – humanitarinės pagalbos koridoriai vis dar neatidaromi arba Rusijos pajėgos juos sprogdina netrukus po paskelbimo apie jų atidarymą.

Todėl šiandien mes – ES ir mūsų partneriai G7 – toliau dirbame, kad padidintume ekonominį spaudimą Kremliui. Trys mūsų priimtų griežtų sankcijų rinkiniai, taip pat jų taikymo srities išplėtimas šią savaitę labai stipriai paveikė Rusijos ekonomiką. Rublis nuvertėjo. Daug pagrindinių Rusijos bankų yra pašalinti iš tarptautinės bankų sistemos. Bendrovės traukiasi iš šalies viena po kitos, nes nenori, kad jų prekės ženklai būtų siejami su žmogžudišku režimu. Rytoj priimsime ketvirtą priemonių rinkinį, kad Rusija būtų toliau izoliuojama ir kad sektų ištekliai, kuriuos ji naudoja šiam barbariškam karui finansuoti.

Pirma, nesuteiksime Rusijai didžiausio palankumo statuso mūsų rinkose. Tai panaikins didelę naudą, kurią Rusija gauna kaip PPO narė. Rusijos įmonėms mūsų ekonomikoje nebebus taikomas lengvatinis režimas. Taip pat sieksime sustabdyti Rusijos narystės pirmaujančiose daugiašalėse finansų institucijose, įskaitant Tarptautinį valiutos fondą ir Pasaulio banką, teises. Užtikrinsime, kad Rusija negalėtų gauti finansavimo, paskolų ar bet kokios kitos naudos iš šių institucijų. Rusija negali šiurkščiai pažeidinėti tarptautinės teisės ir tuo pat metu tikėtis privilegijų, kurias suteikia priklausymas tarptautinei ekonominei sanklodai.

Antra, toliau darysime spaudimą V. Putinui artimam Rusijos elitui, jų šeimoms ir pagalbininkams. Todėl G7 finansų, teisingumo ir vidaus reikalų ministrai susitiks kitą savaitę ir koordinuos darbo grupės, įsteigtos Putino šalininkams sankcionuoti, veiklą.

Trečia, užtikriname, kad Rusijos valstybė ir jos elitas negalėtų naudoti kriptoturto sankcijoms apeiti. Neleisime, kad Putinui artima grupė ir jo karo vykdytojai naudotųsi šiuo turtu savo turtui didinti ir perduoti.

Ketvirta, uždrausime visų ES prabangos prekių eksportą iš mūsų šalių į Rusiją – tai bus tiesioginis smūgis Rusijos elitui. Tie, kurie palaiko V. Putino karo mašiną, turėtų nebegalėti mėgautis prabangiu gyvenimu, kai bombos krenta ant nekaltų žmonių Ukrainoje.

Penkta, uždrausime pagrindinių geležies ir plieno sektoriaus prekių importą iš Rusijos Federacijos. Tai pakenks centriniam Rusijos sistemos sektoriui, atims galimybę gauti milijardus eksporto pajamų ir užtikrins, kad mūsų piliečiai nesubsidijuotų V. Putino karo.

Galiausiai pasiūlysime iš esmės uždrausti naujas Europos investicijas visame Rusijos energetikos sektoriuje. Neturėtume didinti energetinės priklausomybės, kurios norime atsikratyti. Šis draudimas apims visas investicijas, technologijų perdavimą, finansines paslaugas ir kt., skirtas energijos žvalgymui ir gamybai, taigi turės didelį poveikį V. Putinui.

ES tvirtai palaiko drąsius Ukrainos žmones. Todėl šį rytą Ukrainos finansams paremti išmokėjome 300 mln. EUR skubią makrofinansinę pagalbą. Tai pirmoji mūsų 1,2 mlrd. EUR finansinės pagalbos paketo dalis. Kitos dalys bus išmokėtos netrukus. Ši krizė beprecedentė. Beprecedentė ir mūsų demokratinių valstybių vienybė ir reagavimo sparta. Sakiau tai jau anksčiau ir tvirtai kartoju: Ukraina nugalės.

 

Pranešimas skelbiamas ČIA.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. kovo 11 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje