Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos Komisijos logotipas
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. gegužės 4 d.Atstovybė Lietuvoje

EK Pirmininkės U. von der Leyen kalba EP plenarinėje sesijoje dėl Rusijos karo Ukrainoje socialinių, ekonominių pasekmių Europos Sąjungai ir ES pajėgumo veikti stiprinimo

Europos Komisijos Pirmininkės U. von der Leyen kalba EP plenarinėje sesijoje dėl Rusijos karo Ukrainoje socialinių ir ekonominių pasekmių Europos Sąjungai ir ES pajėgumo veikti stiprinimo.

Ursula von der Leyen, EP
Europos Sąjunga, 2021

„Ponia Pirmininke, brangi Roberta,

Gerbiami Parlamento nariai,

Kitą savaitę minėsime Europos dieną. 72-ąjį mūsų sąjungos gimtadienį. Ši Europos diena bus skirta ateities Sąjungai – kaip mes ją stipriname, darome atsparesnę, artimesnę jos žmonėms. Tačiau atsakyti į visus šiuos klausimus vieni negalime. Į šį klausimą atsakoma ir Ukrainoje. Atsakoma Charkive, kur pirmieji ukrainiečių gelbėtojai žengia į kovų zoną, kad padėtų sužeistiesiems per Rusijos išpuolius. Atsakoma tokiuose miesteliuose kaip Buča, kur išgyvenusieji tebesigydo Rusijos karių žiaurumo prieš civilius gyventojus padarytas žaizdas. Atsakoma ir Mariupolyje, kur ukrainiečiai priešinasi Rusijos pajėgoms, kurios gerokai už juos skaitlingesnės. Jie kovoja, kad dar kartą patvirtintų savo pagrindines idėjas: jie, o ne koks nors užsienio šalies vadovas yra savo ateities šeimininkai. Kad galioja tarptautinė teisė, o ne jėgos teisė. Ir kad Putinas turi brangiai sumokėti už savo brutalią agresiją.

Taigi, Europos Sąjungos ateitis taip pat sprendžiama Ukrainoje. Todėl šiandien norėčiau pakalbėti dviem temomis.

Pirma – sankcijos, antra – pagalba ir atstatymas. Šiandien pristatome šeštąjį sankcijų rinkinį. Pirma, sudarome aukšto rango karininkų ir kitų asmenų, dariusių karo nusikaltimus Bučoje ir atsakingų už nežmonišką Mariupolio miesto apgultį, sąrašą. Taip visiems Kremliaus karo kaltininkams siunčiamas dar vienas svarbus signalas: mes žinome, kas jūs esate, ir jūs turėsite atsakyti. Antra, iš SWIFT sistemos pašaliname „Sberbank“ – didžiausią Rusijos banką – ir dardu didelius bankus. Tokiu būdu suduodame smūgį bankams, kurie yra sistemiškai itin svarbūs Rusijos finansų sistemai ir Putino gebėjimui naikinti. Tai sustiprins visišką Rusijos finansų sektoriaus izoliaciją pasaulinės sistemos atžvilgiu. Trečia, trims dideliems Rusijos valstybiniams transliuotojams uždraudžiama naudotis mūsų eteriu. Jiems nebebus leidžiama platinti savo turinio ES jokia forma ar pavidalu – nei kabeliniu ryšiu, nei palydovu, nei internetu, nei išmaniųjų telefonų programėlėmis. Nustatėme, kad šie televizijos kanalai agresyviai platina Putino melą ir skleidžia propagandą. Neturėtume suteikti jiems erdvės šiems melams skleisti. Be to, Kremlius samdosi buhalterius, konsultantus ir komunikacijos ekspertus iš Europos. To daugiau nebus. Mes draudžiame teikti šias paslaugas Rusijos įmonėms.

Paskutinis punktas dėl sankcijų. Kai šalių vadovai susitiko Versalyje, jie sutiko palaipsniui panaikinti mūsų priklausomybę nuo Rusijos energijos. Pastarajame sankcijų rinkinyje pradėjome nuo anglių. Dabar sprendžiame priklausomybės nuo Rusijos naftos klausimą. Būkime atviri: tai nebus lengva. Kai kurios valstybės narės yra labai priklausomos nuo Rusijos naftos. Bet mes tiesiog turime šiuo klausimu padirbėti. Dabar siūlome uždrausti rusišką naftą. Tai bus visiškas draudimas importuoti visą Rusijos naftą – jūromis ir vamzdynais, žalią ir perdirbtą. Pasirūpinsime, kad palaipsniui atsisakytume Rusijos naftos tvarkingai, taip, kad mums ir mūsų partneriams būtų sudarytos sąlygos užtikrinti alternatyvius tiekimo maršrutus ir kuo labiau sumažinti poveikį pasaulinėms rinkoms. Todėl per šešis mėnesius palaipsniui atsisakysime Rusijos žalios naftos tiekimo, o iki metų pabaigos – perdirbtų produktų. Taigi, maksimaliai didiname spaudimą Rusijai, kartu mažindami netiesioginę žalą mums ir mūsų partneriams visame pasaulyje. Tam, kad galėtumėme padėti Ukrainai, mūsų pačių ekonomika turi išlikti stipri.

Visais šiais žingsniais atimame iš Rusijos ekonomikos gebėjimą diversifikuotis ir modernizuotis. Putinas norėjo ištrinti Ukrainą iš žemėlapio. Akivaizdu, kad jam nepavyks. Atvirkščiai – Ukrainos vienybė išaugo. O skęsta jo paties šalis, Rusija.

Gerbiami Parlamento nariai!

Norime, kad Ukraina laimėtų šį karą. Tačiau taip pat norime sudaryti sąlygas Ukrainos sėkmei po karo. Pirmasis žingsnis yra neatidėliotina pagalba. Tai yra trumpalaikė ekonominė parama, skirta padėti ukrainiečiams susidoroti su karo padariniais, kurią mes teikiame, pavyzdžiui, mūsų makrofinansinės paramos paketu ir tiesiogine parama Ukrainos biudžetui. Be to, neseniai pasiūlėme vieneriems metams sustabdyti visų importo muitų taikymą Ukrainos eksportui į mūsų Sąjungą. Esu tikra, kad Europos Parlamentas parems šią idėją. Tačiau to trumpalaikei paramai nepakanka. Manoma, kad vien šiais metais Ukrainos BVP sumažės 30–50 proc. TVF apskaičiavo, kad nuo gegužės mėn. Ukrainai reikia 5 mlrd. eurų kas mėnesį, kad šalis išliktų valdoma, mokėtų pensijas, atlyginimus ir teiktų pagrindines paslaugas. Mes turime juos remti, bet negalime to padaryti vieni. Palankiai vertinu tai, kad JAV paskelbė apie milžinišką paramą biudžetui. Mes, kaip Europos komanda, taip pat prisidėsime.

Tačiau antrame etape reikės platesnio masto atstatymo darbų. Sunaikinimo mastas yra pribloškiantis. Ligoninės, mokyklos, namai, keliai, tiltai, geležinkeliai, teatrai ir gamyklos – atstatyti reikės tiek daug. Karo tamsybėse paskaičiuoti tikslią sąmatą sunku. Ekonomistai kalba apie kelis šimtus milijardų eurų. Ir kiekvieną šio beprasmiško karo dieną nuostoliai didėja.

Gerbiami Parlamento nariai,

Europai tenka ypatinga atsakomybė prieš Ukrainą. Su mūsų parama ukrainiečiai gali atstatyti savo šalį kitai kartai. Todėl šiandien siūlau jums pradėti rengti ambicingą ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinį mūsų draugams ukrainiečiams. Šis rinkinys turėtų paskatinti didžiules investicijas, kad būtų patenkinti poreikiai ir vykdomos būtinos reformos. Jis turėtų pašalinti esamus Ukrainos ekonomikos trūkumus ir padėti pagrindus tvariam ilgalaikiam augimui. Rinkinyje galėtų būti nustatyta tarpinių tikslų ir siektinų tikslų sistema, kad būtų užtikrinta, jog Europos pinigai iš tiesų būtų naudingi Ukrainos žmonėms ir būtų išleidžiami laikantis ES taisyklių. Tai galėtų padėti kovoti su korupcija, suderinti teisinę aplinką su Europos standartais ir iš esmės atnaujinti Ukrainos gamybos pajėgumus. Tai suteiks stabilumo ir tikrumo, kurio reikia tam, kad Ukraina taptų patrauklia tiesioginių užsienio investicijų kryptimi. Ilgainiui tai atvers kelią Ukrainos ateičiai Europos Sąjungoje.

Slava Ukraini! Tegyvuoja Europa!

Pareiškimas (anglų kalba): https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/speech_22_2785

Pareiškimas (rusų kalba): https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/ru/speech_22_2785

Pareiškimo vaizdo įrašas: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-224274

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. gegužės 4 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje