Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. vasario 24 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

EK Pirmininkės pareiškimas bendroje spaudos konferencijoje su NATO generaliniu sekretoriumi ir EVT Pirmininku

Europos Komisijos Pirmininkės U. von der Leyen pareiškimas bendroje spaudos konferencijoje su NATO Generaliniu Sekretoriumi J. Stoltenbergu ir Europos Vadovų Tarybos Pirmininku Ch. Micheliu

Ursula von der Leyen
Europos Sąjunga, 2022

„Išgyvename istorinio lūžio akimirką. Tai, kad stovime čia visi trys drauge – dar vienas glaudaus Europos Sąjungos ir NATO bendradarbiavimo reaguojant į Kremliaus veiksmus įrodymas. Pasaulis gali matyti, kad mūsų stiprybė yra vienybė.

Šiandien anksti ryte Prezidentas Putinas įsakė imtis žiaurių agresijos veiksmų prieš suverenią ir nepriklausomą šalį ir nekaltus žmones. Laikome ir laikysime Rusiją atsakinga už šį siaubingą Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimą. Pavojuje ne tik Donbasas ir ne tik Ukraina. Pavojuje Europos stabilumas ir visa nusistovėjusi tarptautinė tvarka, mūsų taikus sambūvis. Prezidentas Putinas nusprendė vėl įžiebti karą Europoje. Europos Sąjunga ryžtingai ir vieningai reaguos į tai, kad Kremliui būtų kuo sunkiau tęsti agresyvius veiksmus.

Prieš maždaug pusvalandį kalbėjau telefonu su Prezidentu Zelenskiu. Jis paprašė mūsų bet kokios pagalbos, kurią galėtų suteikti įvairūs subjektai. Vėliau šiandien pateiksime plataus masto tikslinių sankcijų rinkinį Europos vadovams, kad jie jas patvirtintų. Glaudžiai bendradarbiaujame su savo partneriais ir sąjungininkais – Jungtinėmis Valstijomis, Jungtine Karalyste, Kanada ir Norvegija, o taip pat, pavyzdžiui, su Japonija ir Australija.

Į šį rinkinį bus įtrauktos finansinės sankcijos, kuriomis labai apribojamos Rusijos galimybės patekti į kapitalo rinkas. Šios sankcijos turės rimtą poveikį. Rusijos ekonomika pastarosiomis savaitėmis jau patyrė intensyvų spaudimą. Dabar šis spaudimas dar padidės. Sankcijos stabdys Rusijos ekonomikos augimą, didins skolinimosi išlaidas, didins infliaciją, didins kapitalo nutekėjimą ir laipsniškai griaus jos pramoninę bazę.

Antroji esminė mūsų sankcijų sritis – Rusijos galimybių naudotis itin svarbiomis technologijomis apribojimas. Norime atskirti Rusijos pramonę nuo technologijų, kurių šiuo metu nepaprastai reikia ateičiai kurti. Mūsų priemonės silpnins Rusijos technologinę padėtį svarbiausiose srityse, iš kurių elitas gauna daugiausia lėšų. Taikymo sritis plati –  nuo aukštųjų technologijų komponentų iki pažangiausios programinės įrangos. Tai labai neigiamai paveiks Rusijos ekonomiką visose srityse ateityje. Pasakysiu labai aiškiai: Prezidentas Putinas turės tai paaiškinti savo piliečiams. Žinau, kad Rusijos žmonės šio karo nenori.

Europos Sąjunga ir NATO dirbo glaudžiai papildydamos viena kitos veiksmus, ir ši krizė dar labiau mus suartins. Mūsų bendra pareiga – atremti grėsmingiausią agresiją Europos teritorijoje per dešimtmečius. Mūsų didžiausia stiprybė – mūsų vienybė. Kremlius tai puikiai supranta, todėl bandė mus suskaldyti, tačiau pasiekė visiškai priešingą rezultatą. Esame vieningesni ir ryžtingesni nei bet kada anksčiau. Esame viena Sąjunga, vienas aljansas, susivieniję dėl vieno tikslo.“

Pareiškimo vaizdo įrašas skelbiamas ČIA.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. vasario 24 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje