Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. kovo 6 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

EK Pirmininkė U. von der Leyen palankiai įvertino oficialų naujo tarptautinio baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centro įsteigimą

Jungtinės tyrimo grupės nariai pasirašė susitarimą, kad būtų galima įsteigti naują tarptautinį baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centrą. 

Ukrainos palaikymo akcija

Kovo 3 d., penktadienį, į konferencijos „Susivieniję dėl teisingumo“ dalyvius atidarymo sesijoje vaizdo pranešimu kreipėsi Europos Komisijos Pirmininkė U. von der Leyen. Prieš ją pagrindinį pranešimą skaitė Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis. Už teisingumą atsakingas Europos Komisijos narys Didier Reyndersas, asmeniškai dalyvavęs konferencijoje, taip pat pasakė kalbą, kurioje įvardijo konkrečius veiksmus, kurių ėmėsi Europos Komisija, ir paramą, kurią ji iki šiol teikė siekdama užtikrinti atskaitomybę už tarptautinius karo nusikaltimus ir galimas atstatymo pastangas Ukrainoje.

Konferencijos metu jungtinės tyrimo grupės nariai pasirašė iš dalies pakeistą dabartinį jungtinės tyrimo grupės (JTG) susitarimą, kad būtų galima įsteigti naują tarptautinį baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centrą (ICPA). Centras saugos įrodymus ir parengs įrodymų analizę baudžiamajam persekiojimui būsimuose nacionaliniuose ar tarptautiniuose teismo procesuose. ICPA suburs prokurorus, kad jie pasirengtų būsimoms su agresijos nusikaltimais susijusio baudžiamojo persekiojimo byloms, o šių rūšių nusikaltimų įrodymai bus saugomi centralizuotai saugioje vietoje. JAV taip pat oficialiai sutiko stiprinti JAV ir jungtinės tyrimo grupės bendradarbiavimą.

Tai yra itin svarbus žingsnis po to, kai paramą 2023 m. vasario mėn. Europos Vadovų Tarybos susitikime išreiškė ES vadovai, buvo pratęsti Eurojusto įgaliojimai ir atitinkamai po to Eurojustas sukūrė naują Sunkiausių tarptautinių nusikaltimų įrodymų duomenų bazę (CICED).

Konferencija taip pat buvo proga įsteigti naują dialogo grupę, kuri sustiprintų tarptautinį iniciatyvų koordinavimą, siekiant užtikrinti atskaitomybę. Europos Komisija du kartus per metus pirmininkaus plenariniams posėdžiams, kad įvertintų dialogo grupės pažangą, ir kartu su Europos išorės veiksmų tarnyba pirmininkaus darbui koordinuojant ir stiprinant pagalbą Ukrainos generalinei prokuratūrai.

Europos Komisijos Pirmininkės U. von der Leyen pareiškimas ir vaizdo pranešimas

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. kovo 6 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje