Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2021 m. birželio 16 d.Skaitymo laikas: 3 min

EK pirmajame „NextGenerationEU“ sandoryje surinko 20 mlrd. EUR Europos atsigavimui po koronaviruso krizės ir jos padarinių finansuoti

nextgeneu_0616.jpg
© EU
Europos Komisija savo pirmajame „NextGenerationEU“ sandoryje su 10 metų trukmės obligacija, kurios terminas – 2031 m. liepos 4 d., surinko 20 mlrd. EUR Europos atsigavimui po koronaviruso krizės ir jos padarinių finansuoti.

Tai didžiausia institucinių obligacijų emisija Europoje, didžiausias institucinis vienos dalies sandoris ir didžiausia suma, kurią ES surinko per vieną sandorį. Ši obligacija sulaukė labai didelio investuotojų susidomėjimo Europoje ir pasaulyje, todėl Europos Komisija turėjo galimybę nustatyti labai geras kainų sąlygas, kaip ir keliais sėkmingos obligacijų emisijos pagal SURE programą atvejais.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Europos Sąjungai išaušo tikrai istorinė diena. Sėkmingai atlikome pirmąją programos „NextGenerationEU“ finansavimo operaciją. Kaip stipri Sąjunga kartu telkiame lėšas rinkose ir investuojame į bendrą nuo šios krizės nukentėjusios ekonomikos gaivinimą. Tai investicija į mūsų bendrąją rinką. Dar svarbiau – tai investicija į būsimų Europos kartų ateitį, nes būtent jos susiduria su skaitmeninimo ir klimato kaitos iššūkiais. Pagaliau užsitikrinome lėšų srautą mūsų žemynui pertvarkyti, kad sukurtume ekologiškesnę, skaitmeniškesnę ir atsparesnę Europą. Ketinu apsilankyti kiekvienoje valstybėje narėje, kad pamatyčiau, koks yra programos „NextGenerationEU“ poveikis vietoje.“

Dabar lėšos bus panaudotos pirmiesiems mokėjimams pagal priemonę „NextGenerationEU“, Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę ir įvairias ES biudžeto programas.

Europos Komisija tikisi iki 2021 m. pabaigos iš obligacijų emisijos surinkti apie 80 mlrd. eurų. Ši suma bus papildyta lėšomis, gautomis iš trumpalaikių ES vekselių, kaip numatyta 2021 m. birželio mėn. paskelbtame finansavimo plane. Tiksli ES obligacijų ir vekselių suma priklausys nuo konkrečių finansavimo poreikių. EK peržiūrės savo pirminį vertinimą rudenį. Tokiu būdu antrąjį pusmetį pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę Europos Komisija galės finansuoti visas valstybėms narėms planuojamas skirti dotacijas ir paskolas, taip pat patenkinti ES politikos sričių, kurioms finansavimas skiriamas pagal priemonę „NextGenerationEU“, poreikius.

Priemonė „NextGenerationEU“ yra laikina ekonomikos gaivinimo priemonė, kuria siekiama paremti nuo koronaviruso pandemijos nukentėjusią Europos ekonomiką ir padėti kurti ekologiškesnę, skaitmeniškesnę ir atsparesnę Europą. Siekdama finansuoti priemonę „NextGenerationEU“, laikotarpiu nuo dabar iki 2026 m. pabaigos Europos Komisija ES vardu kapitalo rinkose sutelks iki maždaug 800 mlrd. eurų. 407,5 mlrd. eurų bus skiriama dotacijoms (pagal EGADP ir kitas ES biudžeto programas), 386 mlrd. eurų – paskoloms. Tai reiškia, kad per metus vidutiniškai bus skolinamasi apie 150 mlrd. eurų.

Atsižvelgdama į būsimų skolinimosi operacijų apimtį, dažnumą ir sudėtingumą, Europos Komisija vadovausis geriausia didelių ir dažnai vertybinius popierius leidžiančių emitentų patirtimi ir įgyvendins diversifikuotą finansavimo strategiją. Ši strategija apima įvairias priemones ir metodus, kurie yra labiau pažangūs, nei iki šiol Europos Komisijos skolinantis rinkoje taikytas nuoseklusis metodas, įskaitant skolinimąsi pagal programą SURE. Per pastaruosius 40 metų Europos Komisija vykdė keletą skolinimo programų, kurių tikslas – remti ES valstybes nares ir trečiąsias šalis. Visos šios skolinimo operacijos buvo finansuojamos remiantis kompensaciniu pagrindu, daugiausia išleidžiant sindikuotąsias obligacijas.

Techninė dalis

Naujoji 10 metų obligacijos nominali palūkanų norma – 0 %, o jos pakartotinio siūlymo pelningumas – 0,086 %, t. y. -2 bazinių punktų skirtumas tarp apsikeitimo sandorių vidurkių, t. y. 32,3 bazinių punktų obligacijos, kurios terminas – 2031 m. vasario mėn., 0,00 % nominaliai palūkanų normai.

Galutinis pavedimų portfelis viršijo 142 mlrd. eurų, o tai reiškia, kad obligacijos paklausa viršijo pasiūlą daugiau kaip 7 kartus.

Bendri pagrindiniai vadovai buvo bankai BNP Paribas, DZ BANK, HSBC, IMI-Intesa Sanpaolo ir Morgan Stanley. Bendravaldžiai – Danske Bank ir Santander.

 

Daugiau informacijos

Klausimai ir atsakymai apie Komisijos pirmąjį finansavimo planą

Klausimai ir atsakymai apie diversifikuotą finansavimo strategiją

Informacijos suvestinė. Priemonė „Next GenerationEU“. Finansavimo strategija

ES skolinimosi priemonių interneto svetainė

Pirminių maklerių tinklas

Europos ekonomikos gaivinimo planas

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2021 m. birželio 16 d.