Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. rugsėjo 8 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

EK paskelbė gaires, kad padėtų Europos veiklos vykdytojams įvertinti sankcijų apėjimo riziką

Europos Komisija paskelbė Europos veiklos vykdytojams skirtas gaires, kad padėtų jiems nustatyti, įvertinti ir suprasti galimą sankcijų apėjimo riziką ir kaip sankcijų išvengti.

ES ir Ukrainos vėliavos

Vakar Europos Komisija paskelbė Europos veiklos vykdytojams skirtas gaires, kad padėtų jiems nustatyti, įvertinti ir suprasti galimą sankcijų apėjimo riziką ir kaip sankcijų išvengti. Šios gairės – tai bendra apžvalga, ką ES veiklos vykdytojai turi daryti vykdydami jiems pagal ES teisę tenkančią išsamaus patikrinimo pareigą.

Pagal ES teisę ES veiklos vykdytojai, prekiaudami su trečiosiomis šalimis, privalo atlikti išsamų patikrinimą, kad įsitikintų, jog jų verslo partneriai neapeidinėja ES sankcijų. Naujosios gairės – tai praktinis vadovas, kuriame išdėstyta, kokius veiksmus paeiliui turi atlikti strateginį rizikos vertinimą vykdantys ES veiklos vykdytojai. Tai turėtų kiek įmanoma labiau sumažinti tikimybę jiems susidurti su sankcijų apėjimo schemomis. Be to, Europos veiklos vykdytojams, kuriems kyla didžiausia šio pobūdžio rizika, nustatomos gairės dėl sustiprinto išsamaus patikrinimo įgyvendinimo, be kita ko, pateikiant geriausios praktikos pavyzdžius, susijusius su verslo partnerių, sandorių ir prekių vertinimu.

Gairėse taip pat pateikiamas pavojaus ženklų dėl sankcijų apėjimo sąrašas. Pavojaus ženklai yra susiję su verslo partneriais bei klientais ir yra rodikliai, skirti įspėti ES veiklos vykdytojus apie galimą riziką, jei būtų užmegzti verslo santykiai su nauju prekybos partneriu.

Reaguodama į Rusijos karą prieš Ukrainą ir Baltarusijos bendrininkavimą jame, Europos Sąjunga nustatė beprecedentes ribojamąsias priemones. Susidūrusi su šių sankcijų mastu, Rusija taiko vis sudėtingesnes schemas ir metodus, kad apeitų šias priemones. Naudodamasi tokiais sudėtingais metodais Rusija bando įsigyti prekių savo kariniam pramoniniam kompleksui, kuris turi desperatiškai tęsti agresijos karą prieš Ukrainos žmones.

Už finansines paslaugas, finansinį stabilumą ir kapitalo rinkų sąjungą atsakinga Europos Komisijos narė Mairead McGuinness sakė: „ES parama Ukrainai yra tvirta. ES sankcijos daro realų poveikį Rusijos galimybėms kariauti, todėl Rusija desperatiškai ieško būdų, kaip jas apeiti. Priemonės, kurių Rusija imasi, kad apeitų mūsų apribojimus, tampa vis sudėtingesnės ir neaiškesnės. Šios praktinės gairės padės ES eksportuotojams pastebėti pavojaus ženklus ir sumažinti sankcijų apėjimo riziką.“

Gairės pateikiamos internete.

Pranešimas spaudai anglų kalba skelbiamas čia.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. rugsėjo 8 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje