Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. gegužės 10 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

EK išmokėjo Lietuvai pirmąjį 542 mln. eurų mokėjimą pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę

Šiandien Lietuvai išmokėti pirmieji 542 mln. eurų pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF). 

NextGenerationEU

Šiandien Lietuvai išmokėti pirmieji 542 mln. eurų pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF), Lietuvai pasiekus su pirmuoju mokėjimu susijusius 31 rodiklius. Rodikliai susiję su reformomis žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos srityse, pavyzdžiui, priimti teisės aktai, kuriais skatinama atsinaujinančiųjų išteklių elektros energijos gamyba, perdavimas ir naudojimas, ir įsteigtas Atvirų duomenų ir skaitmeninės transformacijos kompetencijų centras, kad būtų palengvinta viešųjų paslaugų skaitmenizacija. Be to, Lietuva pasiūlė bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo sistemos reformas, inovacijų ir mokslo rėmimo priemones, socialinės apsaugos ir užimtumo priemones, o taip pat skaitmeninių duomenų saugojimą RRF įgyvendinimui stebėti.

Kaip ir visų valstybių narių atveju, mokėjimai pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF) yra grindžiami pasiektais rezultatais ir priklauso nuo to, ar valstybės narės įgyvendina atitinkamuose jų ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planuose numatytas investicijas ir reformas.

2022 m. lapkričio 30 d. Lietuva pateikė Europos Komisijai pirmojo mokėjimo pagal RRF prašymą dėl 565 mln. eurų, susijusį su 33 rodikliais. 2023 m. vasario 28 d. Europos Komisija priėmė iš dalies teigiamą pirmojo Lietuvos mokėjimo prašymo preliminarų vertinimą, nustačiusi, kad du su mokesčių reforma susiję rodikliai nebuvo patenkinamai pasiekti. Europos Komisija palankiai įvertino pirmuosius Lietuvos žingsnius siekiant šių nepasiektų rodiklių, tačiau dar reikia nemažai nuveikti. Veiksmai, kurių reikia imtis pagal RRF reglamente numatytą mokėjimo sustabdymo procedūrą, skirtą suteikti valstybėms narėms daugiau laiko pasiekti likusius rodiklius, paaiškinti šioje klausimų ir atsakymų suvestinėje.

Ekonomikos ir finansų komiteto nuomonė dėl mokėjimo prašymo suteikė  Europos Komisijai pagrindą priimti sprendimą dėl lėšų, susijusių su 31 patenkinamai pasiektu rodikliu, išmokėjimo.

Bendrai Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planui finansuoti bus suteikta daugiau kaip 2 mlrd. eurų dotacijų. Valstybėms narėms išmokėtos sumos skelbiamos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo rezultatų suvestinėje, kurioje pateikiama tiek bendra RRF įgyvendinimo pažanga, tiek atskirų ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planų įgyvendinimo pažanga. 2021 m. rugpjūčio mėn. Lietuvai buvo išmokėta 289 mln. eurų kaip išankstinis finansavimas.

Daugiau informacijos apie Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą pateikiama čia.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. gegužės 10 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje