Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos Komisijos logotipas
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. kovo 31 d.Atstovybė Lietuvoje, EUvsDisinfo

Bučos žudynės. Metai Kremliaus neigimo

Bučos žudynės

Prieš metus, 2022 m. kovo mėn. pabaigoje, Rusijos ginkluotosios pajėgos pralaimėjo mūšį dėl Kijevo, kuris prasidėjo antskrydžiais ankstyvą vasario 24 d. rytą. Drąsus Ukrainos pasipriešinimas privertė Rusijos kariuomenę traukiantis platesniu mastu iš sostinės pasitraukti ir iš Bučos miesto. Iš karto pasirodėpranešimai  apie žuvusiųjų kūnus gatvėse. Daug jų buvo per egzekucijas nužudyti civiliai ukrainiečiai; jų rankos buvo surištos už nugaros. Vietiniai liudininkai pasidalijo makabriškomis nuotraukomis. Po žudynių per daugybętyrimų, įskaitant išsamią JT ataskaitą, nustatyta, kad išpuolių kaltininkė – Rusija.

Čia mes nagrinėjame, kas įvyko po žudynių. Kokios savo repertuaro taktikos ėmėsi Kremlius, bandydamas įnešti painiavos, kad išvengtų atsakomybės ir sumenkintų iš tiesų siaubingus nusikaltimus?

Kremliaus repertuaras. Prisiminkime MH-17

Kremlius elgėsi taip, kaip elgiasi įprastai, kai yra nutveriamas už rankos. Neigia, neigia ir dar kartą neigia. Kaltina kitus. Išsigalvoja beprotiškoms fantazijoms prilygstančias istorijas. Niekada neatsiprašo. Niekada neprisipažįsta. Niekada nesigaili. Niekada nekvestionuoja atskirų pareigūnų atsakomybės. Vietoj to – pramanai. Prorusiški propagandistai, pasitelkdami baltais siūlais siūtą melą, kuria sudėtingas akivaizdžių melagysčių pilis.

Pavyzdys – daugybė melagysčių, skleistų po Malaizijos lėktuvo MH-17, kurį 2014 m. liepos 17 d. sunaikinus Rusijos pajėgoms žuvo visi 298 juo skridę žmonės, katastrofos. Tas pats pasakytina apie Maskvos bandymus nuslėpti informaciją po siaubingų išpuolių prieš Mariupolį 2022 m. pavasarį. Žr. mūsų paskyrą čia.

Garsiai šnekėk daug ir bet ką

Pradinis Kremliaus naratyvas dėl Bučos dažnai buvo prieštaringas, lyg neapgalvotas. Tikėtina, kad taip norėta kuo labiau užpildyti eterį, kad būtų atitrauktas dėmesys nuo į paviršių kylančių siaubingų dalykų, vykusių visai netoli nuo Kyjivo centro esančiame mieste.

2022 m. balandžio-gegužės mėn. Kremliaus ruporai teigė, kad žudynes surengė Ukraina. Tačiau valstybinių kanalų komentatoriai taip pat tvirtino, kad tai surežisavo ir inscenizavo Vašingtonas, Londonas ir Briuselis. Arba kad kaltininkas – Ukrainos muzikos televizijos kanalo režisierius.

Pasak Rusijos pareigūnų, valstybinių kanalų ir pagrindinių propagandistų (žr. nuorodą čia), žudynės buvo suklastotos, kaip ir Vakarų teiginiai dėl Sirijos prezidento Basharo al Assado išpuolių cheminiais ginklais. Suklastotos kaip Srebrenica, surežisuotos, be įrodymų arba tiesiog bjaurus melas. Neigimas, neigimas ir dar kartą neigimas.

Visai netrukus žiniasklaidos priemonės pradėjo skleisti pakeistas istorijas apie MH-17 – išgalvojo keistas esą technines detales, kad sukurtų iliuziją, jog pasisako reikalą iš vidaus išmanantys ekspertai. Tuomet jau buvo teigiama, kad mažas lavonų kraujo kiekis  ir jų sustingimas rodė, jog žudynių aukos mirė jau rusams pasitraukus iš vietovės kovo 30 d. Buvo ir dar beprotiškesnių versijų – kad tai ne lavonai, o gyvų žmonių kūnai. Buvo teigiama, kad lavonai iš tiesų buvo aktoriai, suguldyti gatvėse prieš fotografus ir esą matėsi, kad jie juda. Arba, pagal jau kitą versiją, iš tiesų negyvi lavonai buvo kūnai prorusiškų ukrainiečių, kuriuos Ukrainos ginkluotosios pajėgos nužudė, įžengusios į miestą, arba per egzekuciją, arba galbūt naudodamos artileriją.

Tačiau tai taip pat galėjo būti prorusiškų kolaborantų, kuriuos jau prieš kurį laiką nužudė Ukrainos naciai, kūnai. Galbūt naciai išdėliojo lavonus miške netoli Irpinės, o vėliau juos pervežė į Bučą, kad parodytų, jog tai Rusijos nužudyti Ukrainos civiliai gyventojai. Painu? Nežinote, kuo patikėti? Kas iš tiesų žino?

Kodėl kuriamos tokios beprotiškos istorijos? Sąmokslo teorijos

Dezinformacijos skleidėjai dažnai naudoja melagingus ir net prieštaringus naratyvus, kad būtų kuo mažiau aiškumo, kurį suteikti gali tik gerai išnagrinėtas ir dokumentais pagrįstas paaiškinimas. Žmogaus protas yra smalsus, jį, ieškant atsakymų į neišaiškintus dalykus, traukia skandalai ir gandai. Taigi, kvalifikuotas manipuliatorius nuolat prideda papildomų dalykų, kurie patraukia dėmesį ir atitolina nuo tiesos. Pasakojimo gijos keičiamos ir susikerta neatsitiktinai – tai daroma tyčia.

Dažnai tokios istorijos patenka į sąmokslo teorijų visatą. Taip atveriama erdvė žmonėms, ieškantiems gilesnių, slepiamų problemų ir konfliktų priežasčių. Sąmokslas yra daugybės Kremliaus manipuliacijų daugeliu politinių temų pagrindas. Pasinerkite į daugiau nei 1 700 pavyzdžių mūsų duomenų bazėje – susipažinkite su sąmokslo teorijų visata.

Taigi iki 2022 m. balandžio mėn. prokremliški ruporai taip pat pateikė priežastis, dėl kurių Ukraina esą surengė tokį siaubingą spektaklį, pasitelkdama aktorius arba lavonus. Galbūt jie norėjo sužlugdyti laukiamą proveržį Rusijos ir Ukrainos derybose? Arba pagrįsti naujas sankcijas Rusijai? Arba atitraukti dėmesį nuo filmuotos medžiagos apie ukrainiečius, kankinančius Rusijos karo belaisvius? Arba informacijos apie JAV finansuojamų karines biolaboratorijas Ukrainoje? Nujaučiame kažką negero!

Melas, bjaurus melas ir jų mišinys

Rusijos dezinformacijos kanalai šį pirminį naratyvą skleidė 2022 m. balandžio mėn. ir gegužės mėn. pradžioje, vėliau tai pakeitė pasakojimu, jog Rusija negali įvykdyti jokių karo nusikaltimų. Todėl kitų nusikaltimų įrodymai taip pat buvo suklastoti. Suklastotos Bučos idėja tavo šablonu, kaip sėti abejones dėl visų Rusijos karių vykdomų žiaurumų.

Kai kurie aukščiausi Rusijos propagandistai, pavyzdžiui, Vladimiras Solovjovas, toliau puolė teigdami, jog žino „tikrąją Bučos istoriją“. Jie taip pat kaip rusofobus atmetė visus kritikus, smerkiančius Bučos žudynes ar kitus žiaurumus; tai dar vienas klasikinis Kremliaus repertuaro triukas.

Pavyzdžiui, birželio 27 d. Rusijos raketos smogė į prekybos centrą Ukrainos Kremenčuko mieste. Prokremliški kanalai atmetė pranešimus apie išpuolį kaip Ukrainos provokaciją, panašią į Bučos atvejį. Rugpjūčio mėn. vienas komentatorius teigė, kad Vakarai kovoja su Rusija naudodami psichologines operacijas, įskaitant Bučos žudynes.

Rugsėjo mėn. Ukraina pradėjo kontrpuolimą iš Charkivo ir greitai išlaisvino Rusijos okupuotas teritorijas. Maskvai buvo sunku paaiškinti, kaip ir kodėl, o netrukus pranešta apie masines kapavietes, aptiktas netoli išlaisvinto Iziumo miesto. Kai kurie rasti kūnai buvo su kankinimo žymėmis. Rusijos propagandistai liko ištikimi savo tradicijoms – numojo ranka į šiuos pranešimus, įvardydami juos kaip „Buča 2.0“. Mes demaskavome šiuos teiginius.

Pasitraukimas – tai geros valios gestas; kas kalbėjo apie nužudymus?

2023 m. pradžioje pasirodė dar vienas naratyvas. Šis naratyvas, nukreiptas į daugiausia ispaniškai kalbančius žmones Lotynų Amerikoje ir prancūziškai kalbančias bendruomenes Afrikoje, yra išgrynintas, su mažiau prieštaravimų, ankstesnių naratyvų kartojimas. Be to, jo melai dar siaubingesni.

Tarp to naratyvo teiginių – įspūdingas melas, kad Rusijos kariai nebuvo išvaryti iš Bučos, o išvyko iš miesto Maskvai norint parodyti savo gerą valią. Taip pat teigiama, kad Ukrainos valdžios institucijos nepateikė išsamių ir patikrintų teismo ekspertizės ataskaitų apie civilių žūtis, nors buvo daugybėataskaitų, kurias parengė arba rengia teismo ekspertizės komandos.

Praeities apgaulės – pagrindas dar gausesniam melui

Daug metų, o gal ir dešimtmečių, Kremliaus dezinformacija rengė savo auditoriją tiek užsienyje, tiek šalies viduje, kad Rusija niekada nėra kalta – ji visada yra rusofobų, bandančių pakenkti Rusijos žmonėms, šmeižiančių jos istoriją ir norinčių sunaikinti šią valstybę, auka.

Atradus kitus žiaurumus, būkite pasirengę dezinformacijos audrai, bet likite ramūs ir atmeskite Kremliaus pramanus.. Prisiminkite Bučą. Čia rasite trumpą vaizdo medžiagą.

 

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. kovo 31 d. (Paskutinį kartą atnaujinta: 2023 m. balandžio 11 d.)
Autoriai
Atstovybė Lietuvoje | EUvsDisinfo